V predošlom blogu Na predaj potrebujete g..e! ste vo videu dostali odpoveď na otázku: Prezentovať zákazníkovi pohár ako poloplný alebo poloprázdny? Bol to tak trochu chyták 🙂
Ale čo čert nechcel, včera mi volali od jedného telcom-operátora s ponukou ušetriť na telefonovaní. Postup operátorky mi okamžite pripomenul spomínaný článok. O čo išlo?
Po zhodnotení faktov som skonštatoval, že kvôli tak malej úspore sa mi tým neoplatí zaoberať. Na to ona zareagovala, že je to pre mňa predsa len výhodné. Pohár je poloplný, pán zákazník!
Presné tá istá chyba, ktorú popisujem v spomínanom videu. Ako teda „prelomiť“ odmietavý postoj zákazníka?
V sobotu som sa vrátil z Chorvátska. A tí, čo ma poznajú vedia, že mi chutí jesť 🙂 Preto som si neodpustil moje obľúbené grilované kalamáre (viď obrázok). Ako to súvisí s predajom?
Predstavte si, že vy morské príšerky neznášate a sedíte v reštaurácii vedľa mňa. A ja vám poviem – Daj si, určite ti to bude chutiť! Aký to bude mať účinok? Čím viac na vás budem tlačiť, tým viac sa zatnete…
Skúsil by som iný prístup – Vidím, že to asi nie je tvoje obľúbené jedlo. … Na pohľad to síce nie je bohvie čo, ale má to veľmi jemnú chuť, niečo ako kuracie mäso s príchuťou mora. Ľudia, ktorých som to videl prvý krát ochutnať, boli väčšinou milo prekvapení, aké je to dobré. Ale nie každému tá chuť vyhovuje. Schválne, som zvedavý, čo na to povieš ty – ochutnáš tento malý kúsok?
Dali by ste sa takto skôr nahovoriť? Mojim cieľom totiž nie je urobiť z vás fanúšika morských plodov. Iba by som chcel získať vašu ochotu vec bližšie preskúmať (v tomto prípade ochutnať) a podľa toho sa rozhodnúť.
A o to v predaji ide – priviesť zákazníka k tomu, aby urobil informované rozhodnutie. A to tým, že budete niečo hodnotiť za neho a vnucovať mu váš názor, nikdy nedosiahnete…
P.S. Ak sa vám článok páčil, pridajte komentár, dajte Like alebo zdieľajte s priateľmi. Ďakujem!