16. mája 2011

Dokážete zákazníkom čítať myšlienky?

Čítať myšlienky možno nie, ale niektoré veci dokážete spoľahlivo predvídať. Napríklad námietky. Ak z desiatich zákazníkov sedem namieta napríklad na to, že značka vášho produktu nie je známa, dá sa očakávať, že aj z ďalšej desiatky zákazníkov to aspoň piati-šiesti povedia. Nepotrebujete na to žiaden špeciálny horoskop alebo kameň mudrcov. Je to proste štatistika.

V takýchto prípadoch predajca už automaticky čaká, kedy námietka príde. Zbytočne mu to potom berie pozornosť a odvádza myseľ od podstaty. Ako v takomto prípade postupovať?

Sú tri možnosti:

  1. dúfať, že ďalší zákazník už túto námietku nepovie. Týmto spôsobom si ju takmer privoláte (ak neviete, ako to funguje, prečítajte si knihu alebo pozrite film od R.Byrne: Tajomstvo „The Secret“),
  2. keď námietka príde, zaoberať sa ňou a riešiť ju (čo je lepšie ako možnosť číslo 1), alebo
  3. zaradiť námietku priamo do prezentácie  a hneď ju aj vysvetliť.

Ja doporučujem poslednú možnosť. Hovorí sa, že lepšie je problémom predchádzať, ako ich riešiť. To isté platí aj u námietok. Ak sa námietka objavuje často, preventívne ju zaraďte do obchodného rozhovoru. Zákazník ju dostane vopred vysvetlenú a nebude mať dôvod túto námietku neskôr vytiahnuť.

Často vám namietajú, že ste drahí? Že konkurencia má kratšiu dodaciu lehotu? Že so so zmenou dodávateľa je spojené určité riziko?

Nečakajte, až s námietkou príde zákazník! 

Dajte najavo, že ste si toho vedomí a poskytnite vaše vysvetlenie alebo riešenie už vopred. Takto vezmete zákazníkovi vietor z plachát a budete mať obchodný rozhovor pod väčšou kontrolou.
————————————————————
Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate zdarma e-book: „7 zákonov úspechu v predaji“.

Pomôcka pre B2B-obchodníkov
Zdieľať článok
Facebook
X
LinkedIn

Chcete zlepšiť predaj vo vašej firme?