19. augusta 2014

Súťaže predajcov – dvojsečná zbraň?

Súťaže dokážu vyburcovať predajcov k lepším výkonom. To je známa vec. Ale čo ak máte v tíme predajcu, ktorému ostatní nesiahajú ani po päty? U ktorého je vopred je isté, že vyhrá? V jeho prípade súťažou nevytvoríte takmer žiaden motivačný efekt, a ostatní to vzdajú skôr ako začnú. Alebo, že by predsa? 

 

Otázkou je – s kým má takýto predajca súťažiť? S ostatnými to asi nemá zmysel. Strčí ich do vrecka. Ale čo tak sám so sebou? Pokoriť svoj vlastný rekord?

U top-predajcov bývajú zárobky nadpriemerné. Preto peniaze už pre nich nemusia byť najsilnejší motivačný faktor. Využite radšej fakt, že úspešní ľudia milujú výzvy. Tak im ju dajte! Nech preskočia svoju vlastnú laťku. Dajte im opäť zacítiť chuť víťazstva (tak ako Dracula potrebuje cítiť pach krvi 🙂

To nemusí platiť len pre top-predajcov. Máte v tíme nováčika, ktorý o víťazstve nad ostatnými zatiaľ nemôže ani snívať? Nevadí. Dajte mu výzvu: dokážeš prekonať svoj najlepší výsledok o …%? A môže súťažiť tiež!

Porozmýšľajte, či by u vás súťaž formou osobných výziev nepriniesli väčší efekt, ako len hra o jedného víťaza. Alebo to skombinujte – podľa toho, ako výkonnostne vyrovnaný obchodný tím máte… (O motivácii a riadení obchodného tímu hovorím aj na školení Ako viesť obchodný tím. Pre viac info kliknite sem.)

——————————————————– 
Pomôcka pre B2B-obchodníkov
Zdieľať článok
Facebook
X
LinkedIn

Chcete zlepšiť predaj vo vašej firme?